Фестиваль «Дитятко» допомагає дитині творчо реалізуватися та відчувати себе щасливою

Саме таке переконання перед завершенням Х Міжнародного дитячого телевізійного фестивалю «Дитятко» висловив член професійного журі, програмний директор Міжнародного дитячого кінофестивалю «Guro» (GUKIFF) Пітер Ан.

Фестиваль проходив у Харкові (Україна) з 5 по 8 вересня. До конкурсної програми ювілейного десятого фестивалю «Дитятко» було відібрано 176 робіт з 48 країн світу. Більшість показів стали українською прем’єрою, а деякі фільми вперше демонструвались у Європі та світі.

Засновник Фестивалю – Харківська обласна рада. Співорганізатор фестивалю – ГО «Харківська Асоціація дитячої екранної творчості «Дитятко»».

«Ми побачили різноманітні фільми як за жанром, так й за тематикою від дітей та для дітей», — зазначив член журі, президент Грецької асоціації анімації ASIFA HELLAS та Міжнародного анімаційного фестивалю Animasyros + Agora, Член Правління CIFEJ Вассіліс Карамітсаніс.

Фестиваль «Дитятко» засновано Харківською обласною радою у 2009 році. «Десять років пролетіли як одна мить, — наголошує ініціатор та президент Міжнародного дитячого телевізійного фестивалю «Дитятко», голова облради Сергій Чернов. — За цей час діти подорослішали, дехто обрав кіномистецтво професією свого життя. Й сьогодні серед наших випускників навіть вже є професійні режисери».

«Фестиваль «Дитятко» — це якісний фестиваль з потужним рівнем організації, — стверджує сценарист, режисер та продюсер Хав’єр Наварро Монтеро. — Побачивши роботи у виконанні дітей та молоді, був здивований, що їх автори звертаються до соціальних та суспільних тем». Це важливо. тому що працюючи над певною темою, діти заглиблюються в окремі питання та розширюють власне сприйняття реальності.

Слідувати за позовом душі учасникам порадив й керівник міжнародного відділу Міжнародного кінофестивалю для дітей та молоді (ICFF) Хамед Солейманзаде: «Саме ви своїми щирими роботами зможете створити світ без війн, жорстокості та з турботою про навколишнє середовище».

Цього року до сім’ї «Дитятко» долучилися представники ще 10 країн, серед яких — Ісландія, Куба, Парагвай, Люксембург, Танзанія та інші. А найбільше цьогоріч пощастило учасникам анімаційного спрямування. Для них організатори підготували чотири майстер-класи від особливих творців анімації. Впродовж шести годин разом з майстрами студії RIDNI Аnimation учасники фестивалю пірнали у захопливий світ стоп-моушен анімації. Діти разом з фахівцями створювали власних пластилінових героїв, дізнатись секрети їх «оживлення» та різноманітні трюки зйомок. «Одним із секретів створення гарного відео є принцип гіперболізації, — запевнять аніматори. — Тобто якщо герой має замахнутись рукою, його жест має бути максимально розмашистим. Тоді анімація виглядатиме цікаво. Важливим також є знання фізики, аби, наприклад, роблячи відео про те, як падає крапля, вона падала природно, а не стрибала по столу. Звісно ж, якщо цього не потребує художній замисел автора».

Робота аніматорів дуже копітка, адже найчастіше вони самі вигадують своїх персонажів, їх характери та вигляд. «Потрібно бути максимально уважним, пам’ятати про всі деталі, — наголошував фахівець у галузі 3D візуалізації Томас Кучера. — Адже, наприклад, створюючи дракона від декількох деталей на початку необхідно враховувати, що їх кількість з часом збільшиться до мільйонів. Для того, щоб змусити драконів рухатися і щоб це все виглядало максимально натурально, потрібно докладати максимум зусиль на кожному етапі роботи».

Але перш за все, має бути ІДЕЯ. «Ідея у кіносвіті — це те, що рухає подіями та героями фільму, стверджує режисер анімаційних стрічок Манук Депоян. — Віднайти натхнення та ідею можна спостерігаючи за життям. Наприклад, гуляючи у парку або по дорозі чи в метро, можна помітити щось цікаве, що стане відправною точкою для ідеї вашого фільму».

Чекав на аніматорів й сюрприз – у вигляді ретроспективи української анімації з нагоди її 90-річчя. Серед інших учасникам фестивалю було показано анімаційний фільм «Про солом’яного бичка» – перший український анімафільм, який нажаль, не зберігся до наших днів, але був відтворений сучасними українськими аніматорами.

До речі, на фестивалі щороку приділяється багато уваги саме історії кіно та анімації. Цього року за підтримки Міжнародного дитячого телевізійного фестивалю «Дитятко» було видано двотомник «Історія українського кіно: 1896-1930», презентація якого відбулась у дні фестивалю. А учасники фестивалю змогли перенестись у часі та подивитись німі фільми у супроводженні тапера, а крім того послухати справжні кінохити у виконанні симфонічного оркестру. Під звуки флейт, скрипок, гітар, барабанів та багатьох інших інструментів присутні змогли зануритися в атмосферу улюблених фільмів: «Пірати Карибського моря», «Зоряні війни», «Рожева пантера», «Запах жінки» та інші.

Зануритись ще глибше у часі учасникам допоміг клуб історичної реконструкції «Золотий віверн», представники якого наочно продемонстрували варіанти сценічного та реального бою, пояснили як краще їх використовувати у майбутніх роботах. Експерти порадили ретельно вивчати особливості характерів і світогляд жителів обраного часу, соціальні устої та пануючу мораль: «Не можна просто так взяти й перемістити ваші характери та звички, умовно кажучи, у 14 століття, це буде виглядати абсолютно не переконливо». 

Під час фестивалю учасники мають виконати творче завдання, а саме зняти відео (до трьох хвилин) на тему, отриману по приїзду у Харків. Тож ідеї для своїх фільмів учасники шукали не тільки у таборі, в якому проживали, а й у гольф-клубі та на аеродромі.

Авіатори Харківського аероклубу імені В. С. Гризодубової організували для юних режисерів екскурсію музеєм авіаційної техніки, розповіли, як роблять літаки і що тримає їх в повітрі, повідали історії крилатих машин, що перебувають у музеї, та розкрили секрети, які приховує кабіна пілотів. А головне —  покатали дітей на гвинтокрилі Мі-2.

«На фестивалі діти й дорослі, початківці й професіонали об’єднуються заради майбутнього. Діти вчаться, дорослі надихаються таким творчим поривом та креативністю мислення. В мене не має сумнівів, що кожен учасник фестивалю цікаво і корисно провів ці незабутні дні. Отримав задоволення від зустрічі зі старими друзями та знайшов багато нових», — підсумував президент фестивалю Сергій Чернов.

Член журі, режисер Наталя Морозова від імені колег подякувала усім учасникам та організаторам: «А ще хочу сказати всім тим, хто сьогодні не став переможцями, — ви вже герої тому, що  знімаєте дитяче кіно. Спасибі вам величезне за це. Велике спасибі всім організаторам фестивалю. Не знаю, як для вас, але для мене це було неймовірне свято».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *